تاثیرات دویدن روی تردمیل

 

دویدن روی تردمیل، یکی از رایج‌ترین فعالیت‌های تناسب اندام و تمرینات هوازی است که به دلیل سهولت دسترسی و امکان تنظیم سرعت و شیب، جایگاه ویژه‌ای در جامعه امروزی دارد. این فعالیت، به نظر ممکن است ساده و روزمره به نظر بیاید، اما تاثیرات آن بر سلامتی و روانی فرد قابل توجه است.

در ادامه به بررسی عمیق تاثیرات دویدن روی تردمیل بر سلامتی و روانی می‌پردازیم. از اهمیت فیزیولوژیکی تا اثرات روانی و محیطی، همه را به طور کامل بررسی خواهیم کرد.

مزایای دویدن روی تردمیل:

 • ورزش آسان و بدون خطر

یکی از مهمترین مزایای داشتن یک تردمیل در خانه، راحتی است که ارائه می‌دهد. بیشتر اوقات، برای ورزش، هوا بارانی، برفی یا گرم است، اما تردمیل شما همیشه برای ورزش آماده است. دیگر نیازی به رانندگی به باشگاه یا انتظار برای زمان مناسب نیست با تردمیل ، می‌توانید هر زمانی ورزش کنید.

 • کنترل بیشتری بر تمرین 

برخلاف دویدن در فضای باز یا سایر ورزش ها ، تردمیل به شما اجازه می دهد که تمرینات خود را بر اساس ترجیحات و اهداف تناسب اندام خود انتخاب کنید. بسیاری از تردمیل های مدرن همچنین دارای برنامه های تمرین از پیش تعیین شده و ویژگی های پیگیری تناسب اندام هستند که این کار را برای شما آسان تر می کند تا پیشرفت خود را اندازه گیری کنید و انگیزه خود را حفظ کنید.

 • ورزش خانوادگی

تردمیل نه تنها به شما بلکه به تمام خانواده شما کمک می کند. کودکان و اعضای سالمند خانواده می توانند در دویدن سبک یا تمرینات آرام شرکت کنند و سبب ارتقاء سبک زندگی سالم برای همه می شود.

 • بهبود سرعت

تردمیل میتواند مکانی عالی برای تقویت سرعت دویدن شما باشد. جک مک نامارا یک فیزیولوژیست ورزشی بالینی که در مربیگری تکنیک های دویدن تخصص دارد، می گوید: «برای بسیاری از دوندگان، سریع ترین راه برای به دست آوردن مزایای قابل توجه، تغییر سرعت دویدن آنها است. برداشتن گامهای بیشتر در دقیقه، گامهای کوتاه تر و نرم تر را تشویق می کند، که می تواند بار روی مفاصل و استخوانهای شما را کاهش دهد.این به معنا است که تاثیر کمتری بر کمر، زانوها و باسن و کاهش خطر آسیب دیدن دارد». و از آنجایی که تردمیل با سرعت ثابتی حرکت می‌کند، مکان بسیار خوبی برای تمرین دویدن با سرعتی بیشتر برای رسیدن به یک هدف معین است. 

تاثیرات مثبت دویدن روی تردمیل بر سلامتی:

 • افزایش استقامت:

دویدن روی تردمیل باعث افزایش قابل توجهی در استقامت بدنی می‌شود. این تمرین هوازی بسیار موثر در تقویت عضلات است.

 • کاهش وزن و کنترل چاقی:

با توجه به میزان سوزاندن کالری در هر جلسه تمرین با تردمیل، این فعالیت می‌تواند به کاهش وزن و کنترل چاقی کمک کند. تمرین منظم بر روی تردمیل باعث افزایش نرخ متابولیسم و سوزاندن چربی‌های اضافی می‌شود.

تاثیرات دویدن روی تردمیل بر چاقی
 • بهبود عملکرد قلبی-عروقی:

همانطور که هر عضله ی در بدن به ورزش نیاز دارد عضله قلب هم به ورزش نیاز دارد تا قوی تر و سالم تر باشد. یک مطالعه منتشر شده در مجله پزشکی قلب و عروقی Frontiers نشان داده که ورزش هوازی حتی می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و مزمن را کاهش دهد.

 این فعالیت باعث افزایش ضربان قلب و بهبود جریان خون در سراسر بدن می‌شود. شرکت در تمرینات هوازی مانند پیاده‌روی یا دویدن روی تردمیل به تقویت قلب کمک می‌کند، گردش خون را بهبود می‌بخشد و کارایی سیستم قلبی عروقی را افزایش می‌دهد. 

 • ساخت عضله

اکثر مردم فکر می‌کنند که دویدن روی تردمیل فقط باعث کاهش وزن می شود ولی یک مطالعه توسط کارشناسان دانشکده تناسب اندام دانشگاه تیلور نشان داده است که این نوع ورزش هوازی یک روش موثر برای ارتقای تناسب اندام قلب و ریه (ظرفیت سیستم گردش خون و تنفس) و افزایش اندازه کل عضلات ران (جلوی ران‌ها) است.

اما باید به این نکته توجه داشته باشید که برای ساخت عضله همراه با ورزش باید تغذیه مناسبی داشت.

 • افزایش سلامت استخوان و مفاصل

بر خلاف برخی از ورزش‌های با شدت بالا که ممکن است فشاری بر مفاصل وارد کنند،  چون تردمیل به گونه‌ای

 طراحی شده که  ضربه گیرهای آن از فشار به مفاصل جلوگیری می‌کند. تمرین همراه با تردمیل به کاهش خطر جراحات مفاصل کمک می‌کند. در واقع، تمرینات مداوم با تردمیل به افزایش چگالی استخوان کمک می‌کند که برای حفظ استخوان‌های قوی و سالم، به ویژه در پیری، حیاتی است.

 • تقویت عملکرد مغز

تحقیقات در گزارش‌های علمی نشان داده است که دویدن فقط ۱۰ دقیقه کافی است تا عملکرد اجرایی مغز را بهبود بدهد، یک مجموعه پیچیده از فرآیندهایی که شامل حافظه، توجه، برنامه‌ریزی، سازماندهی و کنترل انگیزه است. دویدن همچنین با افزایش جریان خون در قشر پیشانی مغز (PFC) مرتبط بود – قسمتی از مغز که نقش مهمی در عملکردهای کنترل شناختی دارد.

 • افزایش کیفیت خواب

ورزش‌هایی مانند  پیاده روی یا دویدن روی تردمیل باعث آزاد شدن ملاتونین (هورمون خواب) می‌شود،  که به شما کمک می‌کند تا خواب بهتری داشته باشید.

یک مطالعه کوچک بر روی افراد مبتلا به بی‌خوابی مزمن که در ژورنال پزشکی خواب بالینی منتشر شده است نشان داده است که پس از چهار ماه، اضافه کردن ۳۰ دقیقه تمرین سه بار در هفته، زمان خواب آن‌ها را به میزان ۴۵ دقیقه در شب افزایش داد.

تاثیرات مثبت روانی دویدن روی تردمیل:

 • کاهش استرس و اضطراب:

انجام ورزش می تواند به بهبود سلامت روانی کمک کند و تمرین با تردمیل هم از این قضیه مستثنا نیست . انجام تمرینات روزانه همراه با تردمیل باعث آزاد شدن اندورفین‌ها، هورمون‌هایی که به عنوان هورمون‌های خوشحالی شناخته می‌شوند، می‌شود که می‌تواند به کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک کند.

علاوه بر این، ورزش منظم می تواند عملکرد حافظه و ذهن را افزایش می‌دهد، که منجر به تمرکز و بهره‌ وری بهتر در زندگی روزمره می‌شود.

 • افزایش انرژی و خوشحالی:

فعالیت های ورزشی مانند دویدن روی تردمیل باعث افزایش ترشح هورمون‌های خوشحالی مانند سروتونین و اندروفین می‌شود که باعث افزایش انرژی و حالت خوبی در فرد می‌شود. این موضوع می‌تواند به بهبود خلق و مزاج و کاهش احساسات منفی مانند افسردگی کمک کند.

تاثیرات منفی که دویدن روی تردمیل ممکن به همراه داشته باشد:

 تاثیرات منفی که دویدن روی تردمیل
 • خطرات آسیب‌های مرتبط با تردمیل: 

دویدن روی تردمیل ممکن است شامل خطرات لغزش، آسیب به مفاصل و عضلات، خطر برخورد با دستگاه، وقوع حادثه و…

 • تاثیرات منفی بر سلامتی:

ممکن است دویدن روی تردمیل منجر به آسیب‌های مانند زخم‌های مچ پا، کمر درد، کشیدگی عضلات و…

راهکارهایی برای پیشگیری از مشکلات و آسیب های دویدن روی تردمیل:

 • انتخاب کفش مناسب: 

استفاده از کفش‌های ورزشی با پشتیبانی مناسب و مناسب برای پیشگیری از آسیب به مفاصل.

 • تنظیم صحیح دستگاه: 

مطمئن شدن از تنظیم صحیح سرعت و شیب تردمیل و استفاده از روش‌های ایمنی مانند کلید ایمنی.

 • تعمیرات و نگهداری دوره‌ای:

انجام تعمیرات و نگهداری منظم برای حفظ عملکرد بهینه تردمیل و جلوگیری از وقوع حوادث.

دویدن روی تردمیل به طور کلی تاثیرات مثبت و منفی متعددی بر سلامتی و روانی فرد دارد. در این مقاله، ما به طور جامع به بررسی این تاثیرات پرداختیم و توصیه‌هایی برای بهره‌مندی بهتر و ایمن‌تر از این فعالیت ارائه کردیم.

در نهایت، با پیروی از این توصیه‌ها و اطلاعات ارائه شده، امیدواریم که تجربه‌ی شما از دویدن روی تردمیل بهتر و لذت بخش‌تر باشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)

1 دیدگاه در “تاثیرات دویدن روی تردمیل 

 1. مهدیه پناهی گفت:

  تازه با خوندن این مقاله متوجه شدم استفاده از تردمیل چه فایده ای داره.

دیدگاهتان را بنویسید